Junior Squash

Junior 2100 & Below Tournament #1

Sunday 7th April, Christchurch Squash Club

Our 1st junior 2100 tournament for the year was a wonderful success.  The tournament was well supported with a record number of entries for the first in the series, with 40 junior players competing in 5 Divisions.  The Tournament was hosted by Christchurch Squash Club.

The format for the tournament allows both a beginner level player to enter and compete in a friendly supportive environment, as well as our developing players getting squash fit and enjoying 3 competitive games in an afternoon!  As this series continues to grow in popularity we will have to look at how we can cater for a growing number of entries next year, to ensure keen players do not miss out on the opportunity to play in this wonderful series.

To be eligible to enter this tournament you need to be a graded junior player with a Squash NZ grading of no more than 2100 points.  It would be great to see entries from players in the 1500 – 2100 grades entered to play next month.

Well done to everyone who entered and enjoyed the day.


Division 1 Winners_optDIVISION 1

Winner:  Jacob Horrey (Football)

Runner Up:  Ethan Greene (Christchurch)

Special Plate:  Isaac Dolheguy (Christchurch)

Plate:  Benedict Lim (Rangiora)

Consolation Plate:  Harry O’Loughlin (Football)

 

 


DDivision 2 Winners_optIVISION 2

Winner:  Spencer Jarrett (Canterbury Secondary Schools)

Runner Up: Jordan Barker (Christchurch)

Special Plate:  James O’Keefe (Burnside)

Plate:  Rueben Anderson (Football)

Consolation Plate:  Alyssa Bartosh (Burnside)

 

 


Division 3 Winners_optDIVISION 3

Winner:   Tyrone Garrett (Oxford)

Runner Up:  Louie Campion (Mt Pleasant)

Special Plate:  Anatasia Lim (Rangiora)

Plate:  Alex Wright (Christchurch)

Consolation Plate:  Ethan Garrett (Burnside)

 

 


div 4 winners_optDIVISION 4

Winner:  Bodie Oxenham (Mt Pleasant)

Runner Up:  Agnes Lim (Rangiora)

Special Plate:  Josh Finlayson (Mt Pleasant)

Plate:  Benjamin Robb (Christchurch)

Consolation Plate:  Tanhisa Butt (Rangiora)

 

 


division 5 winners_optDIVISION 5

Winner:  Gabriel Greene (Christchurch)

Runner Up:  Maria Coade (Christchurch Football)

Special Plate:  Mor Oajwajee (Canterbury Secondary Schools)

Plate:  Jasmine McCoy (Christchurch)

Consolation Plate:  Aidan Young (Hoon Hay)

 

 


Other Squash Canterbury Juniors 2100 series dates for this year are as follows;

  • Sunday 19th May at Christchurch Football Squash Club
  • Sunday 23rd June at Hoon Hay Squash Club based at Squash HQ
  • Sunday 28th July at Burnside Squash Club
  • Sat/Sun 16th & 17th August at Kaikoura Squash CluB

Entries are now open for the tournament on the 19th of May on i-squash.  It is great to see a strong number of players already registered, do register early to avoid disappointment.

For further information on this tournament series and how to get involved please contact Di McCoy juniordev@squashcanterbury.co.nz



<< Back

Grading & Tournaments:

Click here for iSquash


Find a Club:


Join us on Facebook:

Website by NZ Internet Services